چرا مردم اعتراض می کنند؟!


جهانیان دیدند اعتراضات مشهد و نیشابور را و گوش دادند و فهمیدند شعار معترض ها را.
خارجی های معاند دوست دارند شعار بر علیه اصل و چشم نظام از بلندگوهای معترضین شنیده شود.
داخلی ها نیز هرکس از ظن و عینک جناح خود  نگاهی و تحلیلی کرد و باز نگاه ها و تحلیل ها خواهند کرد.
به یقین همه مردم نظام ارزشی جمهوری اسلامی را دوست دارند ولی برخی از امور لایه های از مردم را خشمگین کرده است که عبارتند از:


یکم:
حکومت با تشکیلات و اقتداری که دارد شاهد ایجاد موسساتی تحت عناوین مختلفی بود. این موسسات دارای شعبه های متعدد و متنوعی در سراسر کشور بودند. آزادانه و بی خیال و با حال دارایی های مردم را با شیوه های متفاوتی جذب کردند و سپس یکی پس از دیگری بانک پول خود را بستند و …
پرسشی فراگیر مطرح شد که حکومت ما چگونه با قدرت و سرعت  مغازه های بدون مجوز و پروانه کسب را تعطیل می کند ولی در طول آن همه مدت موسسات جیب خالی کن را آزاد گذاشته است؟!
حتی اگر یک بار صدا و سیمای کشور اعلام می کرد که ای مردم پول های خود را به صندوق های… واریز نکنید قطعاً این همه گرفتاری ایجاد نمی شد.
حال با این همه گرفتاری که برای مردم پیش آمده است می گویند:
چرا کسی تقصیری نمی پذیرد و چرا کسی عذرخواهی نمی کند؟!


دوم:
در ایران ما بارها تجربه شده است که در هر عیدی اجناس گران تر می شوند و حتی زمزمه گرانی بنزین باعث سکته بازار و سپس افزایش قیمت ها می شود. با این همه تجربه چرا دولت تدبیر و امید سه ماه قبل از آمدن سال جدید رسماً از بنزین هزار و پانصد تومانی و… می گوید؟!


سوم:
مردم با بی کاری و مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند. حامل های انرژی و …گران شده است. برق و گاز و… تصاعدی و گاه نجومی شده است. قیمت دولتی کنتور برق از دویست تومان به فوق میلیون رسیده است.
چرا در این شرایط به یک باره از حذف یارانه سی و دو میلیون نفر گفته می شود و دقیقاً در همین ایام بحث افزایش هفتاد درصدی حقوق نمایندگان مطرح می کنند؟!
جناب پزشکیان می گوید، حقوق نمایندگان از حقوق رانندگانی که آن ها را جابه جا می کنند کمتر است!
نماینده ای دیگر می گویند به والله حقوق نمایندگی فاجعه است!
این مردم نیز این پرسش را مطرح می کنند اگر آن حقوق ها فاجعه است پس قشر تحصیل کرده بی کار و بی پول را چه بنامند و چه بخوانند؟!

چهارم:
دادستان کل کشور از قاچاق کالا توسط… خبر می دهد و همه مردم می دانند حجم قاچاق کالاهایی که از بنادر رسمی وارد کشور می شود چه قدر زیاد و کمر شکن است و متاسفانه  امیدی به بستن آن ورودی ها ندارند با این حال در روز روشن و در تلگرام ها می بینند که با دست فروشان چه برخوردی می شود؟!


پنجم:
سالهاست مردم از فاصله حقوق ها و برخی تبعیض ها ناراحتند ولی هیچ طرح امید آفرینی برای مبارزه با تبعیض در این پرداختی ها نمی بینند!


ششم:
معمولا چپ و راست همدیگر را متهم و تخریب می کنند و  هر کدام خدمات صورت گرفته جناح مقابل را انکار می کند و برخی از مردم نیز فقط اختلاس ها و رانت خواری ها را می بینند.


هفتم:
شبکه های اجتماعی و ماهواره ها برای ضربه زدن به نظام شبانه روز تلاش می کنند و در داخل کشور نیز جناح ها شبانه روز بر علیه همدیگر موضع گیری و …می کنند و از نقش  دشمن اصلی برای انحراف لایه های از افراد جامعه غافل هستند.


هشتم:
امید سرچشمه ای برای نشاط و حرکت است تا دیروز خیلی ها به اموری دل بسته بودند و اکنون آن امیدها را پرپر شده یا در شرف پرپر شدن می بینند.
به یقین سیاه نمایی برخی ها در ضعیف کردن امید مردم بی اثر نبوده است.


نهم :
بسیاری از جوانان بی کارند و کارهای بزرگ  در آن لایه های بالا فقط در دست تعدادی معین  و سن و سال بالا تقسیم می شوند!
گاه به جوانان گفته می شود شما تجربه کاری ندارید و…
یا للعجب مگر آن وزیران و مدیران و… با تجربه به دنیا آمده بودند؟!


دهم:
مردم از بانک ها و رباخواری آن ها و جریمه هایی که می شوند خون به دل شده اند.
و پرسشی اساسی دارند تا کی این بانک ها ربوی خواهند ماند؟!
چرا برای دادن قرض الحسنه ای به کوخ نشینان این همه سخت گیری می کنند ولی میلیارد و سه هزار میلیارد و… از آن ها توسط … اختلاس می شود؟!


یازدهم:
متاسفانه ناشکری در جامعه موج می زند و بسیاری از مردم به زندگی های اشرافی چشم و علاقه دوخته اند و زندگی و حقوق های خود را فاجعه ای بیش نمی دانند!
گفتنی است معاندین بدانند این اعتراضات در حد یک تذکر به کارگزاران است و هرگز تهدیدی برای کشور به حساب نمی آید.
حامیان نظام جمعیت چند میلیونی بیست و دو بهمن است.
سید صادق محمدی