به بهانه روز دانشجو؛

سلف غدا خوری نداریم!/ تداخل کلاس درس با وقت نماز/ کمبود رشته در مقاطع تحصیلات تکمیلی

222

به گزارش خبرنگار وهار، امروز ۱۶ آذر در تقویم رسمی کشور به عنوان روز دانشجو نام گذاری شده است؛ روزی که به مناسبت آن ویژه برنامه های خاصی در سطح استان لرستان و شهرستان کوهدشت برگزار شد.

با توجه به اهمیت روز دانشجو و دانشجویان در نظام جمهوری اسلامی، این روز در واقع یکی از مهم ترین روزهای سال نیز محسوب می شود؛ دانشجویان نقش مهم و بارزی در توسعه کشور را دارا هستند و امروزه این نقش بر هیچ کسی پوشیده نیست.

در همین راستا به منظور گرامی داشت این روز تصمیم گرفتیم تا مشکلات این قشر از جامعه را به مناسبت این روز مورد بررسی قرار دهیم.

از آنجا که دانشگاه های کوهدشت در یک مسیر قرار ندارند، لذا ما فقط به سراغ دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی کوهدشت رفتیم. مشکلات این دانشجویان به اندازه ای بود که دیگر فرصت پرداختن به مشکلات سایر دانشگاه ها برای ما میسر نشد.

ما بعد از ورود به دانشگاه آزاد اسلامی کوهدشت به سراغ دانشجویان و رئیس این دانشگاه رفتیم و آن چه در ادامه می خوانید خلاصه ای از درد دل های دانشجویان دانشگاه آزاد کوهدشت و توضیحات رئیس این دانشگاه می باشد.

img_9442

درد و دل های دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی کوهدشت

احسان امرایی دانشجوی رشته حقوق، ضمن تشکر از پایگاه خبری وهار، گفت: کمبود هیت علمی با تجربه به خصوص در رشته حقوق یکی از مشکلات اصلی دانشگاه آزاد اسلامی کوهدشت می باشد.

وی ادامه داد: تداخل برنامه کلاسی دانشگاه با وقت نماز یکی دیگر از مشکلات بارز دانشجویان دانشگاه محسوب می شود. البته تداخل چند امتحان در یک ساعت در ایام امتحانات از دیگر مشکلات دانشجویان این مرکز آموزشی است.

وی از کمبود برنامه های فرهنگی و مذهبی سخن به میان آورد و گفت: عدم برگزاری جلسات پرسش و پاسخ بین اساتید دانشگاه با دانشجویان یکی دیگر از مشکلات این دانشگاه است.

وی در پایان از کمبود رشته ها در مقطع تحصیلات تکمیلی و نبود رشته های پزشکی گلایه کرد و اظهار اشت: متأسفانه مهر امسال با بی مهری دو رشته کارشناسی ارشد این مرکز را به دلیل نداشتن هیأت علمی حذف کردند.

img_9456

فرزانه حیدری یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه آزاد کوهدشت از نبود رشته های متنوع تحصیلی در نظام آموزشی صحبت کردند و گفتند: کمبود فضای آموزشی و مشکلاتی هم چون نور نامناسب کلاس های درس، نبود سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب،  نبود سیستم صوتی برای پخش اذان، نبود وسایل ورزشی و مناسب نبودن فضای محوطه دانشگاه از جمله مشکلاتی است که دانشجویان را آزار می دهد.

وی در ادامه از وضعیت نظافت دانشگاه به خصوص وضعیت سرویس های بهداشتی زبان به گلایه گشود و گفت: از مسئولین دانشگاه استدعا داریم نسبت به تقویت هرچه بیشتر ارتباط با دانشجویان اقدام کنند.

img_9447

احمد پاپی زاده یکی دیگر از دانشجویان، از نبود فضای استراحت مناسب برای دانشجویان صحبت کرد و گفت: با توجه به حضور طولانی دانشجویان، به خصوص دانشجویان غیر بومی، نبود سلف دانشجویی باعث مشکلات زیادی برای دانشجویان شده است.

وی در ادامه گفت: نبود تابلوی راهنما در محیط دانشگاه موجب سردرگمی ارباب رجوع در دانشگاه شده است.

img_9436

اشکان سوری یکی دیگر از دانشجویان از نداشتن سایت کامپیوتر و کتابخانه مناسب گلایه کرد و گفت: از رئیس دانشگاه می خواهیم نسبت به فعال کردن باشگاه پژوهشگران جوان نیز اقدام کنند.

وی در ادامه افزود: نصب زنجیر به عنوان راه بند در ورودی این دانشگاه، تردد را برای دانشجویان به خصوص خواهران سخت کرده است و امیدواریم مسئولین دانشگاه نسبت به جایگزین نمودن راه بند الکترونیکی اقدام کنند.

دانشجویان این دانشگاه همچنین خواهان برپایی مناظره میان دانشجویان و مسئولان دانشگاه برای رفع مشکلات هستند.

img_9525

صحبت های ریاست دانشگاه و جواب دردودل های دانشجویان

« حسن بازوند»، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کوهدشت نیز با تبریک روز دانشجو و تشکر از دست اندکاران پایگاه خبری وهار، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی مرکز کوهدشت در حال حاضر ۹۰۰ نفر دانشجو و ۲۹ رشته کاردانی و کارشناسی دارد.

وی ادامه داد: مرکز کوهدشت تنها مرکزی که در سال گذشته با حمایت دکتر ملکشاهی نماینده کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی توانست مجوز دو رشته در مقطع ارشد را اخذ نماید. اما متأسفانه مهر سال جاری این دو رشته به خاطر نداشتن هیأت علمی به صورت موقت حذف شده اند.

وی ضمن ابراز تأسف از وضع موجود در دانشگاه آزاد کوهدشت، خاطر نشان کرد: حق مردم کوهدشت و دانشجویان این دانشگاه، حاکمیت وضعیت فعلی نیست.

img_7827

رئیس دانشگاه آزاد از مسئولینی که ساختمان این دانشگاه را در مکانی دور از شهر و بدون هیچ گونه زیرساختی بنا نهادند، گلایه کرد و گفت: در واقع بنا نهادن این دانشگاه در فاصله ۷ کیلومتری از شهر از ابتدا اشتباه بوده است.

بازوند در ادامه خاطر نشان کرد: ما در سال ۱۳۹۲بنا به مصوبه هیأت امنای دانشگاه آزاد استان مجبور شدیم، دانشگاه را  از ساختمان قبلی خود به سطح شهرستان منتقل کنیم.

بازوند از بدهکاری چند میلیاردی این مرکز دانشگاهی در هنگام قبول مسئولیت سخن به میان آورد و اظهار داشت: از زمان قبول مسئولیت بنده تا کنون ما بیش از۲ میلیارد تومان بدهی مربوط به گذشته را پرداخت کرده ایم.

وی در باره مشکلات مالی این مرکز دانشگاهی افزود: اگر مبلغی را که ما بابت بدهی گذشته این داشگاه پرداخت کردیم را صرف ساخت دانشگاه در سطح شهرستان می شد، خیلی از مشکلاتی را که شما امروز از زبان دانشجویان شنیدید، وجود نداشت.

رئیس دانشگاه آزاد کوهدشت با توجه به مشکلات و مسائلی که در این دانشگاه وجود داشته است؛ ما توانسته ایم یک سری اقدامات انجام دهیم که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 1. اضافه کردن رشته در مقاطع کاردانی و کارشناسی

 2. اخذ مجوز ۲ رشته در مقطع ارشد

 3. افزایش تعداد دانشجویان در برهه ای که اکثر مراکز دانشگاهی کاهش جمعیت دانشجو داشته اند.

 4. جذب ۵ نفر هیأت علمی

 5. رنگ آمیزی دیوارها، نصب پرده و بخاری برای تمامی کلاس ها

 6. نصب ۱۰ عدد دوربین در محوطه و اطراف و داخل ساختمان دانشگاه

 7. تجهیز سالن آمفی تئاتر دانشگاه

img_9433

جواب درد دل های دانشجویان

۱٫ برای حل مشکل بار علمی بعضی از اساتید حق التدریس در ترم آتی فقط افرادی می توانند تدریس داشته باشند که با ثبت نام در سامانه اساتید حق التدریس کد شناسه دریافت کرده و در مصاحبه علمی و عقیدتی بالاترین نمره را کسب کنند.

 1. برای پذیرش رشته های پزشکی دانشگاه باید بیمارستان خصوصی داشته باشد.

 2. فضای محوطه دانشگاه خوب نیست. اما باز هم سعی بر بهبود آن داریم. از دانشجویان هم تقاضای همکاری نسبت به رعایت نظافت را داریم.

 3. تابلوی راهنما برای ارباب رجوع تهیه شده است. اما به علت اشتباه تایپی هنوز مناسب نصب نیست.

 4. برای تجهیز سایت کامپیوتر درخواست ۱۰ سیستم کامپیوتر و ۲ پروژکتور به کمیته آی تی استان داشته ایم که هنوز با آن موافقت نشده است.

 5. تداخل زمان کلاس با اذان خلاف برنامه آموزشی است. در این مورد حتماً به اساتید تذکرداده می شود.

 6. مشکل نظافت محوطه و سرویس های بهداشتی به خاطر کمبود نیروی خدماتی است. البته این مشکل پیگیری خواهد شد. بعضی از مشکلات مطرح شده، کاملاً منصفانه است. ما هم پیگیر حل این مشکلات هستیم.

img_9464

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کوهدشت درآخر از فرماندار و نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی درخواست کرد، به فکر مراکز دانشگاهی کوهدشت باشند.

حسن بازوند از اداره گاز شهرستان کوهدشت به خاطر کم کاری ایشان در خصوص گازرسانی به ساختمان دانشگاه آزاد واقع در روستای تنگ قلعه انتقاد کرد و خاطر نشان کرد: اگر شهرک دانشگاهی کوهدشت تأسیس شود خیلی از مشکلات مراکز دانشگاهی شهرستان خود به خود مرتفع خواهد شد.

مصاحبه و عکس: مریم امرایی